Pojęcie: promienniki gazowe i miejsce, gdzie się je stosuje.

Nowoczesne promienniki gazowe są powszechnie wykorzystywane przy ogrzewaniu hal przemysłowych, garażów, warsztatów, magazynów, czy hangarów. Z racji dużej wydajności i wysokiej trwałości, promienniki z dnia na dzień znajdują coraz więcej zastosowań we współczesnym przemyśle.

Zasada, na jakiej działają promienniki gazowe wiąże się z przekazywaniem ciepła poprzez promieniowanie. Nagrzewają się do odpowiednio wysokiej temperatury, promienniki gazowe emitują ciepło, przekazując je bezpośrednio do otoczenia. Dzięki zasilaniu gazem promienniki gazowe stanowią jeden z najtańszych pod względem eksploatacji rodzajów promienników dostępnych na rynku. Koszty ich eksploatacji są znacznie niższe niż w przypadku promienników elektrycznych, a ich wydajność jest równie wysoka.

Na rynku dostępne są dwa rodzaje promienników gazowych : promiennki ceramiczne, określane tez jako jasne oraz promienniki rurowe, czyli ciemne. Cechą, która je różni jest przede wszystkim różna intensywność pracy. Promienniki rurowe można ponadto instalować na zewnątrz budynku, co eliminuje konieczność korzystania z kotłowni i instalowania detektorów gazu.

Współczesne promienniki gazowe mogą być wykorzystywane do ogrzewania wielu rodzajów pomieszczeń, również tych, w których przebywają ludzie. Ich podstawową przewagą nad tradycyjnymi formami ogrzewania jest fakt, że ciepło, które emitują koncentruje się przy podłodze, a nie tak jak w przypadku tradycyjnego ogrzewania przy suficie. Oznacza to, że przy mniejszym zużyciu energii można osiągnąć taki sam komfort termiczny.