Promienniki gazowe kontra ekologiczne systemy grzewcze

Wraz z nadejściem chłodniejszych dni, pojawia się konieczność zadbania o odpowiednie ogrzewanie pomieszczeń. Wiąże się to oczywiście z ogromnymi wydatkami, które uderzają zarówno we właścicieli domów jednorodzinnych, jak i - w dużo większym stopniu - w przedsiębiorców, zarządzających wielkopowierzchniowymi budynkami - halami przemysłowymi, magazynami.

Bez utrzymania temperatur na odpowiednim poziomie, wiele firm nie może właściwie funkcjonować. Utrzymanie ciepła jest bowiem ważne nie tylko w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie, lecz także w tych, w których pracują określone maszyny, są hodowane zwierzęta czy rośliny.

Koszty ogrzewania, zwłaszcza w przypadku mroźnej i śnieżnej zimy, potrafią przyprawić o zawrót głowy. Każde źródło energii cieplnej - prąd, olej opałowy, gaz, węgiel, drzewo - generuje olbrzymie koszty zakupu. Wraz ze zmniejszaniem się zasobów tych źródeł energetycznych, ich cena znacząco wzrasta. Za kilkaset lat może się okazać, że ilości wydobywanego węgla okażą się niewystarczające w stosunku do potrzeb. Skończą się tym samym zasoby pochodzące ze źródeł nieodnawialnych.

Dlatego też, już teraz, wiele osób przekonuje do poszukiwania alternatywnych sposobów ogrzewania pomieszczeń, zwłaszcza takich, które nie będą dodatkowo szkodziły środowisku. Ekologia staje się coraz częściej brana pod uwagę przy korzystaniu z rozmaitych rozwiązań.

Można mówić nawet o pewnej modzie na bycie „eko”, co sprowadza się do wykorzystywania ekologii w niemal każdej dziedzinie życia - od budowy domu, aż po to, co ląduje codziennie na naszych talerzach. Jeśli chodzi o ekologiczne rozwiązania przy budowie domów czy dużych obiektów przemysłowych, coraz bardziej popularne staje się wykorzystanie odnawialnych źródeł energii cieplnej. Do ogrzewania pomieszczeń coraz częściej wykorzystywana jest na przykład energia słoneczna, pobierana dzięki zamontowaniu specjalnie zaprojektowanych kolektorów słonecznych.

Jest to rozwiązanie korzystne pod wieloma względami. Przede wszystkim, pobieranie energii słonecznej tak naprawdę nie wiąże się z żadnymi wydatkami. Wystarczy tylko zdecydować się na instalację kolektora, a ciepło pobierane będzie praktycznie za darmo.

Jest to zdecydowana oszczędność, w porównaniu między innymi z ogrzewaniem gazowym czy elektrycznym. Poza tym, takie czerpanie z energii słonecznej jest dużo bardziej korzystne dla środowiska.

Zwróćmy uwagę na przykład na fakt, że w przypadku wielkopowierzchniowych budynków, ogrzewanie pochłania ogromne ilości węgla, gazu i innych surowców energetycznych. Podczas ich spalania wytwarzają się nierzadko szkodliwe substancje. Dodatkowo, zawsze istnieje ryzyko rozszczelnienia się instalacji grzewczej i wybuchu. Piecyki i promienniki gazowe to jedne z najczęściej wykorzystywanych urządzeń grzewczych, które mogą być niebezpieczne, jeśli nie zadba się o odpowiednią ich eksploatację.

Promienniki gazowe, wykorzystywane na wielu halach, są często połączone nie z jedną a kilkoma butlami gazowymi. W przypadku niewłaściwego ich użytkowania, ryzyko wybuchu jest bardzo duże.

Wiele osób powie, że ekologiczne sposoby ogrzewania mogą być wydajne tylko na małych powierzchniach, a na dużych nie wystarczą. Oczywiście, kolektory raczej nie podołają samodzielnemu ogrzaniu dużej powierzchni, tym bardziej w Polsce, gdzie dni słonecznych jest stosunkowo niewiele. Promienniki gazowe, olejowe czy elektryczne na magazynach świetnie zastąpią natomiast piece zasilane peletem drzewnym.