Stosowanie promienników gazowych przy uprawie roślin

Pomieszczenia, w których uprawia się rośliny, a więc wszelkie szklarnie oraz tunele foliowe, potrzebują urządzeń grzewczych, które zapewniłyby im ciepło, a zarazem dostęp do dwutlenku węgla, niezbędnego do przeprowadzania procesu fotosyntezy, czyli roślinnego odżywiania. W tym celu stosowane są promienniki gazowe, a także nagrzewnice olejowe.

Nagrzewnice olejowe cechuje konieczność ich wentylacji, bez której będą się one stale przegrzewać. Przystosowane są do bezpośredniego zasysania paliwa ze zbiornika z zewnątrz, co daje możliwość zasilania nagrzewnicy z odległości nawet 50 metrów, a także na wysokość 3 metrów, zależy to jednak od przekroju przewodu. W wielu modelach podzespoły nagrzewnicy są wymienne.

Alternatywą dla nagrzewnic olejowych są promienniki gazowe. Są one rozwiązaniem bardziej ekonomicznym, a zarazem bardzo wydajnym. Wytwarzają one w trakcie dostarczania ciepła pomieszczeniom dużo dwutlenku węgla, potrzebnego roślinom do procesu fotosyntezy. Jednocześnie wybranie mobilnych promienników gazowych umożliwi płynne montowanie nagrzewnicy, co jest ważne w przypadku szklarni.

W promiennikach gazowych powszechnie stosowana jest elektroniczna kontrola płomienia. Użycie tego rodzaju zabezpieczenia pomaga zapanować nad nieprzewidywalnym surowcem, jakim jest gaz, zapewnia bezpieczeństwo i pozwala na swobodną regulację temperatury, która ma panować na danej powierzchni.

Niektórzy preferują stosowanie promienników gazowych ceramicznych. Wydzielają one dużo ciepła, lecz pamiętać należy, iż do pomieszczeń o mniejszej kubaturze lepszym rozwiązaniem są promienniki gazowe rurowe, które są bardziej uniwersalne.